Przygotowanie do USG jamy brzusznej, USG wpustu, USG jelit, USG narządów rodnych przez brzuszne, Elastografii, USG oka i oczodołu, USG UBM oka.

USG JAMY BRZUSZNEJ oraz USG jelit:
Noworodki, niemowlęta i dzieci do 6 roku życia nie wymagają przygotowania, w miarę możliwości dziecko powinno mieć wypełniony pęcherz.
Dzieci od 6 do 10 roku życia: 3 godziny na czczo i wypełniony pęcherz.
Dorośli i dzieci powyżej 10 roku życia: 6 godzin na czczo, w dniu badania należy wstrzymać się od picia napojów gazowanych, żucia gumy. Przez 48 godzin przed badaniem należy unikać pokarmów wzdymających.

Przed badaniem pacjent powinien wypić dużą objętość wody (w przypadku osób dorosłych ok. 1,0 litra, dzieci tyle ile są w stanie, najczęściej jest to 0,5 – 0,7 litra). Na badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem.
Na badanie pacjent zgłasza się z posiadaną dokumentacją medyczną w tym wypisami ze szpitala, wynikami poprzednich badań obrazowych (MRI, TK, RTG, USG) i laboratoryjnych. Jeżeli badanie wykonywane jest na polecenie lekarza, należy pokazać wykonującemu lekarzowi skierowanie, aby mógł się z nim zapoznać.

USG narządów rodnych
Na badanie należy głosić się z pełnym pęcherzem moczowym.

USG WPUSTU W KIERUNKU REFLUKSU ŻOŁĄDKOWO-PRZEŁYKOWEGO u dzieci:
30-60 minut przed badaniem dziecko należy nakarmić, a na badanie zabrać ze sobą coś do picia.

Elastografia
Do badania elastograficznego wątroby wymagane jest takie same przygotowanie jak do USG jamy brzusznej jednak nie jest wymagane wypełnienie pęcherza.
Elastografia pozostałych narządów nie wymaga przygotowania.
Więcej informacji tutaj: Elastografia

USG oka i oczodołu oraz UBM oka (ultrabiomikroskopia)
Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań, zaleca się jednak aby powstrzymać się od jakiegokolwiek makijażu (szczególnie zawierającego brokat) oraz bezpośrednio przed badaniem nie smarować powiek maścią lub żelem. W przypadku dzieci wskazane jest odpowiednio wcześnie wytłumaczenie dziecku jak będzie przebiegało badanie i że będzie bezbolesne.
W celu zwiększenia komfortu pacjenta podaje się krople miejscowo znieczulające o krótkim czasie działania (bez wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów). Więcej informacji tutaj: USG oka i oczodołu    UBM oka