USG płuc to innowacyjna metoda diagnostyczna pozwalająca szybko, bezpiecznie i pewnie rozpoznawać choroby płuc.

Jest wykorzystywana zarówno w wysokospecjalistycznym lecznictwie szpitalnym (m. in. w oddziałach intensywnej terapii, ratunkowych, pediatrycznych, internistycznych, chorób płuc) jak również w poradniach specjalistycznych i podstawowej opiece zdrowotnej. Obecnie jednym z głównych zastosowań USG płuc jest diagnostyka stanów zagrożenia życia. Badanie to pozwala rozpoznawać odmę opłucnową, krwawienie do jamy opłucnej, obrzęk płuc, zatorowość płucną, stłuczenie płuca czy zmiany zapalne z czułością zbliżoną do tomografii komputerowej. To właśnie diagnostyka zapaleń płuc jest głównym zastosowaniem tego badania w oddziałach pediatrycznych oraz w lecznictwie otwartym. Liczne doniesienia naukowe pokazują, że badanie USG pozwala stwierdzić zapalenie płuc czułością przewyższa zdjęcie rentgenowskie.

Diagnostyka zmian zapalnych, szczególnie u dzieci, jest podstawowym zastosowaniem badania USG płuc. Pozwala ono postawić właściwe rozpoznanie jednocześnie nie narażając pacjenta na promieniowanie rentgenowskie. Brak szkodliwości badania USG powoduje, że jest to metoda z wyboru w diagnostyce płuc u kobiet w ciąży.

Zapalenie płuc z cechami ropnia w badaniu USG

Zapalenie płuc z cechami ropnia w badaniu USG

Badanie USG nie tylko umożliwia rozpoznawanie zmian zapalnych, ale również może zasugerować ich rodzaj. W przypadku obecności charakterystycznych cech w obrazie USG badający może różnicować typowe zapalenie bakteryjne od zapalenia atypowego i wirusowego, a u niektórych pacjentów także zapaleń grzybiczych. Bardzo ważne jest, że badanie to pozwala stwierdzić obecność powikłań czyli ropnia płuca i ropniaka opłucnej co ma ogromne znaczenie dla wyboru odpowiedniego leczenia.

Ultrasonografia wykorzystuje zjawisko odbicia fal dźwiękowych do uwidocznienia narządów wewnętrznych. Metoda ta obok oceny płuc jest powszechnie wykorzystywana m. in. do oceny płodu podczas ciąży, mózgu u noworodków oraz jamy brzusznej, tarczycy, piersi, stawów zarówno u dzieci jak i u dorosłych – nie ma więc wątpliwości, że jest całkowicie bezpieczna.

 

Obraz USG zdrowego płuca – widoczna jest prawidłowa linia opłucnej

Obraz USG zdrowego płuca – widoczna jest prawidłowa linia opłucnej

Pomimo olbrzymich zalet badanie USG płuc tak jak inne metody ma swoje ograniczenia. Najważniejszym z nich jest brak możliwości oceny patologii położonych w głębokich partiach płuc w sytuacji gdy zmiany te nie przylegają do ich powierzchni. Uważa się, że aż 97,5% zmian istotnych klinicznie ma kontakt z powierzchnią opłucnej i jest widoczna w badaniu USG. Badanie to jednak nie może zastąpić badania rentgenowskiego w badaniach przesiewowych u osób dorosłych ponieważ nie pozwala w pełni wykluczyć obecności zmian nowotworowych w głębszych partiach płuc. Badanie rentgenowskie polega na ocenie pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez ludzkie tkanki przenika więc przez płuca na pełnej głębokości. Obie metody się uzupełniają. W pewnych sytuacjach klinicznych USG płuc jest lepszym wyborem, w innych to badanie rentgenowskie pozwoli postawić trafną diagnozę. Znajomość zalet i ograniczeń każdej z metod pozwala lekarzowi podjąć decyzję jakie badanie będzie odpowiedniejsze dla konkretnego pacjenta.

Wykonujemy badania USG płuc zarówno u dzieci jak i dorosłych.

 

Diagnoson Centrum USG i lekarze specjaliści

ul. Warszawska 100/U8, Gdańsk Ujeścisko
ul. Kielnieńska 123/U1, Gdańsk Osowa

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę:

Tel. +48 (58) 380 00 69

CategoryBez kategorii

2015 © Centrum USG i lekarze specjaliści DIAGNOSON