Kiedy powinno być wykonane badanie

Zaleca się, aby badanie było wykonane jak najwcześniej. Im wcześniej zostanie rozpoznana dysplazja tym szybciej można wdrożyć leczenie, co z kolei wpływa na skrócenie czasu jego trwania i efekt lepszy końcowy. Optymalnym rozwiązaniem jest wykonywanie badań USG w pierwszych dniach życia jeszcze przed wypisaniem dziecka do domu ze szpitala. W związku z brakiem takiej możliwości w większości szpitali w Polsce badanie powinno być wykonane jak najszybciej po wyjściu ze szpitala.

Na czym polega i jak przebiega badanie

Badanie USG stawów biodrowych polega na ocenie budowy anatomicznej stawów za pomocą ultradźwięków. Podczas badania lekarz przykłada pokrytą żelem głowicę w okolicy stawów. Uzyskiwane w ten sposób na monitorze aparatu USG obrazy są oceniane w czasie rzeczywistym. Lekarz określa stopień wykształcenia panewki oraz położenie głowy kości udowej. Po uzyskaniu odpowiedniego skanu analizowane są kąty alfa i beta określające ustawienie tzw. dachu kostnego i chrzęstnego. Kolejnym elementem oceny jest jądro kostnienia głowy kości udowej. Integralną częścią badania jest ocena odwodzenia w stawach biodrowych. Po badaniu lekarz wykonuje opis, do którego załącza zdjęcia i wydaje go opiekunom pacjenta. Jeżeli stawy biodrowe są prawidłowe lekarz zaleca profilaktykę polegającą na ćwiczeniach rozciągających mięśni przywodzicieli w odwiedzeniu i zgięciu w stawach biodrowych oraz odpowiednim ustawianiu nóżek dziecka podczas noszenia. W sytuacji, gdy stwierdza się patologię zalecana jest jak najszybsza konsultacja ortopedyczna w celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Przygotowanie do badania

Badania USG bioder nie wymaga przygotowania. W przypadku badania kontrolnego należy zabrać ze sobą wcześniejsze wyniki.

Rokowanie w przypadku stwierdzenia dysplazji

Jeżeli rozwojowa dysplazja stawu biodrowego jest rozpoznana i leczona wcześnie rokowanie odnośnie prawidłowego rozwoju stawu oraz możliwości chodzenia jest bardzo dobre.

 

 

Diagnoson Centrum USG i lekarze specjaliści

ul. Warszawska 100/U8, Gdańsk Ujeścisko

ul. Kielnieńska 123/u1, Gdańsk Osowa

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę:

Tel. +48 (58) 380 00 69

CategoryBez kategorii

2015 © Centrum USG i lekarze specjaliści DIAGNOSON