W naszym centrum wykonujemy Elastografię wątroby oraz Elastografię piersi, tarczycy, węzłów chłonnych, jąder, powierzchownych tkanek miękkich.

Elastografia SWE stanowi przełom w ocenie włóknienia wątroby oraz diagnostyce marskości wątroby. Jest wykonywane aparatem USG wyposażonym w odpowiednią głowicę oraz specjalistyczne oprogramowanie. Jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne. Przeprowadzone badania naukowe pokazały, że Elastografia SWE ma podobną skuteczność w ocenie włóknienia wątroby do biopsji oraz przewyższa dokładnością badanie fibroscan (badanie elastograficzne wykonywane bez podglądu USG).

Elastografia wątroby

Elastografia wątroby

Wynik podawany jest podobnie jak w przypadku biopsji w pięciostopniowej skali Metavir (F0-F4).

Elastografię wątroby wykonuje się do wstępnej oceny włóknienia wątroby oraz oceny progresji choroby lub postępów leczenia u pacjentów.
Przygotowanie do badania Elastograficznego wątroby jest identyczne jak do klasycznego USG jamy brzusznej (przygotowanie do USG jamy brzusznej)
Elastografia pozostałych narządów nie wymaga specjalnego przygotowania

 

USG-piersi-Gdańsk-elastografia-300x225

Elastografia piersi

Elastografia Stain (statyczna) wykorzystuje analizę odkształcania się struktur widocznych w badaniu USG pod wpływem ucisku głowicy lub ruchów wywołanych oddychaniem, biciem serca lub pulsowaniem naczyń. Wynik przedstawiany jest w formie mapy kolorów, na której poszczególne kolory odpowiadają innej twardości tkanek. Ocena jakościowa polega na analizie mapy kolorów, natomiast do oceny półilościowej wykorzystuje się oprogramowanie aparatu, które podaje stosunek sprężystości badanej struktury w stosunku do okolicznych tkanek.

Wskazaniem do wykonania elastografii sutków, tarczycy, tkanek miękkich jest ocena guzków i zmian ogniskowych.

Badanie elastografii SWE oraz Stain wykonuje się używając aparatu USG wyposażonego w odpowiednie opcje, przebiega ono podobnie jak standardowe badanie USG. Lekarz przykłada pokrytą żelem głowicę ultrasonograficzną do badanej okolicy i ocenia uzyskany obraz na monitorze.

 

 

Diagnoson Centrum USG i lekarze specjaliści

ul. Warszawska 100/U8, Gdańsk Ujeścisko

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę:

Tel. +48 (58) 380 00 69

CategoryBez kategorii

2015 © Centrum USG i lekarze specjaliści DIAGNOSON