USG piersi (nazywane też USG sutków) jest wykorzystywane do oceny tkanek piersi pod kątem nieprawidłowości. Może służyć do oceny guzów wyczuwalnych palpacyjnie, wycieku z brodawek, zmian widocznych w mammografii, rezonansie magnetycznym. Podczas badania oceniane są tkanki sutka pod kątem obecności zmian ogniskowych, szerokość przewodów mlekowych oraz ich zawartość oraz grubość i strukturę skóry sutka.

Zawsze podczas USG piersi wykonuje się badanie USG dołów pachowych, jest to integralna część badania. W dołach pachowych oglądane są przede wszystkim węzły chłonne, ponieważ jest to najczęstsze miejsce gdzie pojawiają się zmiany przerzutowe u pacjentek z rakiem piersi. Jeżeli w trakcie badania zostanie znaleziona zmiana ogniskowa w badaniu USG można określić czy jest ona lita, płynna czy mieszana. Oceniane są także granice i ułożenie zmiany. Zmiany dobrze ograniczone o gładkich zarysach są najczęściej łagodne, zmiany o nierównych, szpiczastych granicach są bardziej podejrzane i wymagają wykluczenia raka piersi w biopsji. Zmiany ustawione poprzecznie do płaszczyzny poziomej również są bardziej niepokojące.

Podczas badania można ocenić ukrwienie zmian ogniskowych i węzłów chłonnych stosując technikę dopplerowską.  W Centrum USG Diagnoson w Gdańsku posiadamy aparat USG, który poza standardową oceną ultrasonograficzną pozwala również wykonać badanie elastograficzne guza. Elastografia pokazuje czy zmiana jest miękka czy twarda i na tej podstawie jeszcze lepiej różnicuje zmiany łagodne od złośliwych.

Badanie USG i mammografia są metodami, które się uzupełniają. USG lepiej różnicuje czy zmiana jest płynna czy lita, ma również przewagę nad mammografią w ocenie tzw. „gęstych”  radiologicznie piersi. Mammografia jest badaniem z wyboru do oceny „miękkich radiologicznie piersi”, czyli piersi składających się głównie z tkanki tłuszczowej oraz do diagnostyki mikrozwapnień, mogących być pierwszym objawem raka piersi. Wysoka gęstość piersi jest związana z dużą zawartością tkanki gruczołowej i częściej występuje u młodych kobiet. Dlatego badanie USG jest zalecane jako badanie przesiewowe u pacjentek poniżej 40 roku życia, natomiast w późniejszym wieku w pierwszej kolejności zaleca się wykonywanie badania mammografii.

Przygotowanie do badania USG piersi:

Badanie może być wykonane w każdym momencie cyklu miesięcznego oraz w ciąży. Zaleca się, aby pacjentka zgłaszała się na badanie w ciągu pierwszych 10 dni cyklu. Nie zaleca się używania dezodorantów żelowych i talkowych przed badaniem, ponieważ niektóre z nich mogą pogarszać jakość obrazu USG.

Jak przebiega badanie

USG-piersi-Gdańsk-elastografia-300x225

Guzek w badaniu USG piersi. Wykorzystano technikę Elastografii statycznej. Kolor niebieski odpowiada obszarowi o podwyższonej twardości. W odcieniach szarości zmiana słaboograniczona o nierównych zarysach z cieniem akustycznym, budzi niepokój onkologiczny – BIRADS 5. W późniejszej biopsji stwierdzono raka piersi.

Badanie USG piersi jest niebolesne, nieszkodliwe i dobrze tolerowane przez pacjentki. Wykonywane jest przy pomocy głowicy pokrytej żelem, którą przesuwa się po powierzchni piersi stosując niewielki ucisk.

W Centrum USG Diagnoson w Gdańsku stosujemy podgrzewany żel, co zwiększa komfort pacjentki podczas badania. Jednocześnie ciepły żel pozwala uzyskać lepszej jakości obrazu USG gdyż zapobiega odruchowemu marszczeniu się skóry sutka. Oceniana jest cała objętość piersi łącznie z otoczką i brodawką sutkową, następnie głowica przykładana jest do dołów pachowych. Podczas badania pacjentka znajduje się w pozycji leżącej na plecach, niekiedy badający prosi, aby położyła się na boku.

Po zakończonym badaniu lekarz wykonuje opis badania i w razie stwierdzenia patologii dołącza do niego dokumentację fotograficzną. Pacjentka zostaje poinformowana o tym co zostało stwierdzone oraz o dalszym postępowaniu. Może to być np. biopsja, przyspieszone badanie kontrolne lub zalecenie standardowej profilaktyki.

Diagnoson Centrum USG i lekarze specjaliści

ul. Warszawska 100/U8, Gdańsk Ujeścisko
ul. Kielnieńska 123/U1, Gdańsk Osowa

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę:

Tel. +48 (58) 380 00 69

 

CategoryBez kategorii

2015 © Centrum USG i lekarze specjaliści DIAGNOSON