Badanie USG w kierunku refluksu żołądkowo-przełykowego (w skrócie GER) polega na ocenie morfologicznej i czynnościowej wpustu. Badanie to wykonuje się u dzieci. Przydatność tego badania u dorosłych nie została jeszcze udowodniona. Metoda ta jest obecnie częściej stosowana niż ph-metria, która jest złotym standardem w ocenie refluksu. Dzieje się tak z kilku powodów. Z jednej strony liczne prace wykazały dużą zgodność badania USG wpustu u dzieci z ph-metrią (wg niektórych prac sięgającą powyżej 90%). Z kolei ph-metria jest badaniem trudno dostępnym, wiąże się z pobytem w szpitalu oraz koniecznością założenia dziecku do przełyku sondy przez nos na 24-godziny. USG natomiast jest łatwo dostępne, tanie i nie wymaga pobytu w szpitalu.
W trakcie badania USG lekarz przykłada głowicę ultrasonograficzną do brzucha dziecka i ocenia poszczególne struktury anatomiczne widoczne na ekranie aparatu USG. Badanie jest nieszkodliwe, nieinwazyjne i bezbolesne. W naszym Centrum wykorzystujemy podgrzewany żel co poprawia komfort pacjenta.
Ocenie poddaje się:
- Długość odcinka podprzeponowego przełyku – jego skrócenie zwiększa ryzyko GER
- Kąt Hisa – jest to kąt ujścia przełyku do żołądka.
- W warunkach prawidłowy powinien być ostry.
- Obecność fal zwrotnych z żołądka do przełyku – ich stwierdzenie jest bezpośrednim dowodem występowania GER. Ważna jest ich ilość, a także objętość. Pojedyncze fale zwrotne mogą być obecne także u osób zdrowych.
- Odźwiernik – jest to końcowa część żołądka, która łączy się z dwunastnicą – ocena odźwiernika jest szczególnie ważna u małych dzieci (<6mż), ponieważ w tej grupie wiekowej nasilone ulewania lub wymioty mogą być spowodowane zwężeniem przerostowym odźwiernika.
- Układ naczyń krezkowych – prawidłowy układ naczyń krezkowych pomaga wykluczyć niedokonany zwrot jelit.
Wskazania:
- Nasilone ulewania
- Częste infekcje dróg oddechowych
- Przewlekły kaszel
- Słaby przyrost masy ciała
- Niepokój niemowlęcia po karmieniu
- Słaby apetyt
- Bóle brzucha
Przygotowanie do badania
Dziecko powinno zostać nakarmione ok. 30 – 60 minut przed badaniem.
Na badanie proszę zabrać ze sobą coś do picia.