Zachęcamy do przeczytania artykułu, który został opublikowany w piśmie „3 Miasto Kobiet” dzięki współpracy z Specjalistycznym Centrum USG Diagnoson.

Niestety ciąża nie chroni przed nowotworami, chociaż dość często spotykamy się z takim mitem w naszej praktyce – mówi dr n. med. Mariusz Kujawa dyrektor Specjalistycznego Centrum Badań USG Diagnoson. Dodatkowym problemem jest fakt, że nie wszystkie gabinety wykonują USG piersi u pacjentek w ciąży lub w trakcie karmienia piersią. Wielokrotnie słyszę od pacjentek, że zanim do nas trafiły miały problem ze znalezieniem gabinetu wykonującego takie badanie.

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Co niepokojące nawet do 10% raków piersi <40 roku życia rozpoznawanych jest u kobiet w ciąży. Jednocześnie aż 75% tych pacjentek ma postawione rozpoznanie z opóźnieniem, głównie poprzez zaniechanie wykonywania USG w tym czasie. Niestety wiąże się to z istotnie gorszym rokowaniem. Należy podkreślić, że leczenie raka piersi w ciąży nie tylko jest możliwe, ale także konieczne – mówi dr n. med. Mariusz Kujawa.

6 października 2018 roku, w dniu kiedy obchodzony jest Dzień Boskich Matek (kobiet, u których w ciąży i do roku po porodzie zostaje zdiagnozowana choroba nowotworowa), grono ekspertów onkologów, chirurgów onkologicznych i ginekologów we współpracy z fundacją Rak’n’Roll wydało zalecenia dotyczące USG piersi w ciąży:

  • zalecane jest u kobiet poniżej 35 roku życia w I lub II trymestrze ciąży oraz raz w roku w trakcie laktacji
  • wymagane jest ono u kobiet powyżej 35 roku życia w I trymestrze ciąży oraz raz do roku w trakcie laktacji
  • powinno być wykonane zawsze w przypadku zmian w obrębie piersi takich jak guz, zaczerwienienie lub obrzęk.