Badanie ultrasonograficzne nabiera coraz większego znaczenia w rozpoznawaniu schorzeń przewodu pokarmowego. Jest to możliwe dzięki rozwojowi aparatury USG oraz opracowaniu właściwej techniki badania. Warto wiedzieć, że aby badanie było dokładne powinno być wykonane po odpowiednim przygotowaniu pacjenta.

 

Wzmożone ukrwienie ściany jelit w badaniu USG dopplerowskim - choroba Crohna

Wzmożone ukrwienie ściany jelit w badaniu USG dopplerowskim – choroba Crohna

Zapalenie jelit w przebiegu choroby Crohna - obraz USG

Zapalenie jelit w przebiegu choroby Crohna – obraz USG

Wgłobienie jelit w badaniu USG

Wgłobienie jelit w badaniu USG

Uchyłki jelita grubego w badaniu USG

Uchyłki jelita grubego w badaniu USG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowanie do badania USG jelit:

Do badania USG jelit osoba badana powinna być na czczo przez minimum sześć godzin. Niekiedy lekarz w trakcie badania prosi pacjenta o wypicie porcji wody niegazowanej.

Istotną zaletą ultrasonografii w stosunku do badań endoskopowych oraz klasycznych badań rentgenowskich z kontrastem jest możliwość uwidocznienia pełnej grubości ściany jelit oraz tkanek przylegających do nich. Badający analizuje grubość ściany jelit, jej warstwowość, średnicę jelita, perystaltykę. Ważnym elementem badania jest także ocena unaczynienia ściany jelit w opcjach dopplerowskich. Wzmożone ukrwienie jelit wskazuje najczęściej na proces zapalny. Kolejnym krokiem jest zbadanie węzłów chłonnych, krezki jelita i tłuszczu trzewnego. W ich obrębie mogą lokalizować się zmiany zarówno zapalne jak i nowotworowe.

W naszej klinice specjalizujemy się w wykonywaniu badań ultrasonograficznych przewodu pokarmowego zarówno u dzieci jak i dorosłych.

 

CategoryBez kategorii

2015 © Centrum USG i lekarze specjaliści DIAGNOSON