Badanie USG tarczycy jest podstawowym i najczęściej wykonywanym badaniem obrazowym tego gruczołu. Główne wskazania do jego wykonania to rozpoznana niedoczynność lub nadczynność tarczycy, powiększenie obwodu szyi oraz wyczuwalny guzek.

Obraz USG tarczycy

Obraz USG tarczycy

Podczas badania USG wykorzystuje się dźwięki o wysokiej częstotliwości (ultradźwięki). Głowica USG przykładana jest do szyi badanej osoby. Wcześniej pokrywa się ją żelem, aby lepiej przylegała do skóry. Badanie USG tarczycy pozwala określić jej lokalizację, wielkość, strukturę, unaczynienie i obecność zmian ogniskowych. Zmiany ogniskowe, które są wyczuwalne palpacyjnie nazywane są guzkami.

Na podstawie USG można dowiedzieć się czy guzek jest lity, czy jest zmianą płynną (torbielą), jaka jest jego wielkość, granice, morfologia i unaczynienie. W przypadku, gdy zmiana ogniskowa ma niepokojące cechy ultrasonograficzne, wykonuje się biopsję. Biopsja tarczycy polega na pobraniu fragmentu guzka za pomocą igły, który jest oceniany przez patologa pod mikroskopem. Pozwala ona zróżnicować zmiany łagodne od raka tarczycy. Procedura ta jest wykonywana pod kontrolą USG, dzięki czemu igła trafia dokładnie w zmianę ogniskową.

 

Diagnoson Centrum USG i lekarze specjaliści

ul. Warszawska 100/U8, Gdańsk Ujeścisko
ul. Kielnieńska 123/U1, Gdańsk Osowa

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę:

Tel. +48 (58) 380 00 69

CategoryBez kategorii

2015 © Centrum USG i lekarze specjaliści DIAGNOSON