USG oka i oczodołu to jedno z najczęściej wykorzystywanych w diagnostyce chorób oczu badań.
Najczęściej jest wykorzystywane w przypadku braku możliwości oceny oka za pomocą okulistycznej lampy szczelinowej, potrzeby oceny wnętrza/zawartości zmian patologicznych lub konieczności oceny struktur zagałkowych.
USG w okulistyce dzieli się na USG odcinka przedniego i powiek (USG UBM – ultrabiomikroskopia oka) oraz USG odcinka tylnego i oczodołu – w tej części omówione zostanie badanie odcinka przedniego (UBM).

 

 

W przypadku badania UBM oka co prawda nie ma ograniczeń wiekowych, jednak największą ilość informacji można uzyskać przy dobrej współpracy między lekarzem a pacjentem. Stąd badanie u niewspółpracujących dzieci ogranicza się często do oceny najważniejszych cech  oka a czasem niestety okazuje się być niemożliwe. Wynika to z faktu, że badanie wykonywane jest przy otwartych powiekach z użyciem rozwórki powiekowej. Ten problem nie występuje w przypadku oceny zmian w przedniej części oczodołu i powiek. Istnieją praktycznie tylko 2 przeciwwskazania do wykonania tego badania: świeży otwarty uraz oka i 3 pierwsze doby po zabiegu operacyjnym. Badanie jest bezbolesne przy czym należy mieć na uwadze, że może wystąpić dyskomfort po badaniu. Zwykle możliwe jest prowadzenie pojazdu po badaniu. Badanie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka, może być wielokrotnie powtarzane.

Wybrane wskazania do badania UBM oka:

  • jaskra
  • stan przed i po zab. zaćmy
  • ocena zmian barwnikowych i guzów powiek, spojówki, twardówki, tęczówki i ciała rzęskowego
  • ocena po zabiegach operacyjnych w przednim odcinku (trabekulektomia, implanty przeciwjaskrowe, zastawki filtrujące, itp.)

 

Aparatura

W przypadku ultrasonografii bardzo istotne są umiejętności badającego, niemniej równie istotny jest dostępny aparat USG. W naszej pracowni dysponujemy aparatem Accutome 4Sight ABPU charakteryzującym się najlepszą rozdzielczością liniową obrazu wśród aparatów okulistycznych w tej części Polski.  Dzięki temu możliwa jest dokładna ocena patologii w obrębie przedniej części oka i oczodołu.

Przygotowanie do badania USG UBM oka:

Badanie nie wymaga specjalnych przygotowań. Zaleca się jednak aby powstrzymać się od jakiegokolwiek makijażu (szczególnie zawierającego brokat) oraz bezpośrednio przed badaniem nie smarować powiek maścią lub żelem. W przypadku dzieci wskazane jest odpowiednio wcześnie wytłumaczenie dziecku jak będzie przebiegało badanie i że będzie bezbolesne, choć konieczne będzie podanie niepiekących kropli.

Jak przebiega badanie

Badanie wykonuje się w pozycji półleżącej lub leżącej na wznak. Po znieczuleniu kroplowym o krótkim czasie działania (bez wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów) umieszcza się rozwórkę powiekową pomagającą w utrzymaniu otwartej szpary powiekowej. W przypadku badania struktur powieki i oczodołu badanie odbywa się przy zamkniętym oku. Następnie głowica aparatu z żelem umiejscawiana jest na oku pacjenta z minimalnym uciskiem. W czasie badania gałki oczne skierowane są na wprost a na polecenie badającego w innych kierunkach. W rzadkich przypadkach konieczne jest założenie tzw. „kieliszka” wypełnionego solą fizjologiczną na rogówce pacjenta – tego typu badanie jest niemożliwe w przypadku małych dzieci.

Po zakończonym badaniu lekarz wykonuje opis badania i dołącza do niego dokumentację fotograficzną ewentualnych zmian patologicznych. Pacjent zostaje poinformowany o tym co zostało stwierdzone oraz o dalszym postępowaniu.

Zarejestruj się już teraz: rejestracja

CategoryBez kategorii

2015 © Centrum USG i lekarze specjaliści DIAGNOSON