Badanie ultrasonograficzne nabiera coraz większego znaczenia w rozpoznawaniu schorzeń przewodu pokarmowego. Jest to możliwe dzięki rozwojowi aparatury USG oraz opracowaniu właściwej techniki badania. Warto wiedzieć, że aby badanie było dokładne powinno być wykonane po odpowiednim przygotowaniu pacjenta.

 

Wzmożone ukrwienie ściany jelit w badaniu USG dopplerowskim - choroba Crohna

Wzmożone ukrwienie ściany jelit w badaniu USG dopplerowskim – choroba Crohna

Zapalenie jelit w przebiegu choroby Crohna - obraz USG

Zapalenie jelit w przebiegu choroby Crohna – obraz USG

Wgłobienie jelit w badaniu USG

Wgłobienie jelit w badaniu USG

Uchyłki jelita grubego w badaniu USG

Uchyłki jelita grubego w badaniu USG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowanie do badania USG jelit:

Do badania USG jelit osoba badana powinna być na czczo przez minimum sześć godzin. Dobrze jest również wstrzymać się od spożywania płynów dwie godziny przed badaniem, aby żołądek był obkurczony. Niekiedy lekarz w trakcie badania prosi pacjenta o wypicie porcji wody niegazowanej.

Istotną zaletą ultrasonografii w stosunku do badań endoskopowych oraz klasycznych badań rentgenowskich z kontrastem jest możliwość uwidocznienia pełnej grubości ściany jelit oraz tkanek przylegających do nich. Badający obserwując poszczególne odcinki przewodu pokarmowego analizuje grubość ściany, jej warstwowość, średnicę jelita, perystaltykę, obecność guzów i polipów. Ważnym elementem badania jest także ocena unaczynienia ściany jelit w opcjach dopplerowskich. Wzmożone ukrwienie jelit wskazuje najczęściej na proces zapalny. Kolejnym krokiem jest zbadanie węzłów chłonnych, krezki jelita i tłuszczu trzewnego. W ich obrębie mogą lokalizować się zmiany zarówno zapalne jak i nowotworowe. Na podstawie uzyskanych obrazów badający może stwierdzić, czy dolegliwości pacjenta są związane z przewodem pokarmowym oraz czy mają tło infekcyjne, zapalne lub nowotworowe.

W naszej klinice specjalizujemy się w wykonywaniu badań ultrasonograficznych przewodu pokarmowego zarówno u dzieci jak i dorosłych.

 

CategoryBez kategorii

2015 © Centrum USG i lekarze specjaliści DIAGNOSON